Prodüksiyon Hizmetleri

İngilizce bir kelime olan Production’dan dilimize giren prodüksiyon, bugün çok büyük bir sektörü kapsıyor. Prodüksiyon hizmetlerinden yararlanarak siz de çeşitli alanlarda çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

Genel olaram film şirketleri, yapım şirketleri, reklam ve tanıtım ajansları marka veya müşteriye prodüksiyon hizmetleri sunmaktadır. Kendi içlerinde farklı kollara yönelen bu işletmeler, çeşitli alanlarda özellikle video kapsamında çalışmalar yürütmektedir. Proje bazlı çalışan prodüksiyon hizmetleri sunan şirketler, tüm çalışmalarını belirli bir timeing için hazırlar. Ekipler de dizi, film çekimi, video çalışmaları, program çekimleri gibi varolan işleri kendi aralarında bölüşerek çalışırlar. Yapılacak prodüksiyon hizmetlerine göre ekip sayısında dönemsel artış da görülebilir.

PRODÜKSİYON HİZMETLERİ NELERDİR?

Televizyon, sinema, dizi-film, reklam ve tanıtım alanlarında çalışmalar yapan, prodüksiyon hizmeti veren firmaların sahip olması gereken önemli özellikler vardır. Bunlardan biri tecrübe, biri de tüm projelere yetecek kadar etkili ve özgün içerikler üretebilecek çalışan sayısıdır. Unutmayın, yüzlerce kişiden çıkmayan o etkili fikir tek bir kişiden çıkabilir. Bu yüzden ekipteki kişi sayısının fazlalığı değil yaratıcılık dereceleri önemlidir.

Prodüksiyon şirketlerinde yapımcı, yönetmen, senarist, uygulayıcı yapımcı, yapım amiri, kamera ekibi, ses çalışanları, ışık ekibi, sanat yönetmeni, makyaj ve kostüm ekibi,  asistanlar çalışır. Bunlar zaman zaman dışarıdan proje bazlı olarak da prodüksiyon hizmetlerine destek verebilirler. Reklam filmi, sinema film çekimleri, TV programları, radyo programları, tanıtım filmleri gibi aklınıza gelebilecek her prodüksiyon hizmetini aynı çatı altında, tek bir ajansta yaptırabilirsiniz. Bu çekimlerin yanı sıra monyaj, dublaj, kurgu, seslendirme, animasyon ve grafik vb. teknik özellikler de hizmetler içerisinde yapılabilecek destek uygulamalardandır.

Günümüzde hemen hemen her şirketin sunmuş olduğu prodüksiyon hizmetleri şu şekildedir:

 • Reklam, tanıtım filmi çekimi ve hazırlık süreçleri
 • Animasyon, grafik ve müzik hizmetleri
 • Profesyonel fotoğraf çekimi
 • Medyada yer alacak reklamların planlaması
 • DVD basım ve dağıtım süreci
 • Televizyona özel hazırlanan her türlü dizi, film, reklam vb. prodüksiyonlar
 • Marka ve müşterilere PR hizmeti
 • Belgesel çekimleri
 • Miting prodüksiyonları
 • Konser vb. sahne sanatları için sahne ve ses sistemleri
 • Seslendirme (Dublaj) hizmetleri

NEDEN PRODÜKSİYON HİZMETİ SATIN ALMALISINIZ?

Reklamların, insanlar ve satın alma güdüleri ile ilişkisi son yıllarda hiç olmadığı kadar yakın. Basılı kaynaklara olan ilgi tüm tanıtım ve PR çalışmalarını dijital ortama aktardı. Sosyal medyada, televizyonda, şehir içinde her gün önünden geçip gittiğiniz bilboardlarda, fuar, lansman, seminer vb. katılımlarınızda mutlaka bir prodüksiyon hizmeti ile hem tanıtımınızı yapmalı hem de prestijinizi artırmalısınız. Bunun yanı sıra film çekimleri, reklam çekimleri, belgesel ya da kısa film çekimlerinde, klip çekimlerinde de yine tüm adımlar tecrübeli bir prodüksiyon firması tarafından başarılı bir şekilde ortaya konulmalıdır.