Reklam Filmi Çekimi

Yaptığınız ürünün ya da vermiş olduğunuz hizmetin daha kitleye ulaşmasını istiyorsanız, bunun yolu gerek dijital platformda gerek radyo ve televizyon gibi kitle iletişim araçlarında reklam ve tanıtım işlerinizin yapılmasıdır.

Vermiş olduğunuz hizmetin kalitesini anlatmak için oluşturulan reklamların kullanıcının hem görsel hem işitsel algısına hitap etmelidir. Bunu yapmak için tercih edilen en iyi yol reklam filmidir. Yaratıcı unsurların bir arada kullanıldığı, aynı zamanda sizi en iyi şekilde anlatacak, nokta atışı reklam filmi çekimi yapılmalıdır.
Alanında uzman ve profesyonel ekip ile çalışan firmamızın önceliği müşteri memnuniyeti olup, müşterilerimizin istekleri doğrultusunda hazırlanan reklam senaryoları yine alanında uzman ekip tarafından çekime hazırlanır. Dev kadro ile çalışan firma, öncelikle sizin vermiş olduğunuz hizmeti ya da varsa sunduğunuz ürünü inceler.

Gözlemleri sonucunda hayal ettikleri senaryoyu işitsel ve görsel ögelerle destekleyerek reklam filmi çekimi için start verilir. Firmanızla ilgilenen müşterilerinizin ilgisini çekecek, sizinle çalışmak konusunda tereddütte kalan müşterilerinizin tereddüdünü giderecek güven veren reklam filmi çekimi yapılır.

Yönetmeni, senaristi, ışıkçısı, kameramanı ile uyum içerisinde çalışan ekibimiz kısa zamanda sizin bile hayal edemeyeceğiniz yaratıcılıkta reklam filmleri ile sektör içerisindeki liderliğinizi garantileyecektir. Reklam filmleri yayınlanmaya başladığı andan itibaren müşteri kat sayınız iki katına çıkacaktır.
Reklam filmi çekimi yaptırmak istiyorsanız, öncelikle birbirleri ile uyumlu çalışan ve çalışmalarından keyif alan uzman kişileri seçmenizde yarar vardır. Çünkü ekibin mutlu ve huzurlu ortamda çalışması, filme yansıyacaktır. Keyif alınarak yapıldığı için, bu keyifte her an hissedilecektir. Firmamız yorucu olan set ortamında en iyi hizmeti vermek için gerekirse haftanın 7 günü 24 saati vardiyalı olarak çalışabilir.

Almış oldukları işi hakkıyla teslim etmek öncelikleridir. Reklam filmi çekimi için hiçbir masraftan kaçınılmaz. Kaliteli ve hd görüntü verebilmek için son teknolojik elektronik aletler kullanılır. Çekim sırasında profesyonel oyunculardan yardım alınır. Oyunculardan yardım alınmadan sadece ürün ya da hizmet tanıtımı da yapılabilir. Gelişen teknoloji her alanda kullanıldığı gibi reklam filmlerinde de kullanılır. Çekilen görüntüler ve kullanılan sesler üzerinde yönetmen isterse müdahale edilebilir.

Reklam filmi çekim aşamaları

Bir marka da kurum tarafından tanıtım amacıyla hazırlanan reklam filmlerinin nasıl olmasını gerektiğini ve reklam filmi çekim aşamalarını anlattık.

Televizyonda, telefonda, toplu taşımada, yolda giderken rast geldiğimiz ekranlarda farkında olmasak da bütün gün reklam filmlerini izliyoruz. Bu reklam filmlerinde çoğunlukla bir ürün tanıtılır, hizmet anlatılır, firma ya da kurumun başarı hikayesi verilir. Farklı türlerde çekimi gerçekleştirilen bu reklam filmlerinin bazılarında oyuncularla yer alır bazılarında ise grafik vb. şekillerde anlatım yapılır. Her ne halde olursa olsun reklam filmi çekimlerinin kitleler üzerinde büyük bir etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sebeple bir reklam filminin nasıl çekileceğini, insanlar üzerinde nasıl etki bırakacağını, özgün olabilmeyi ve doğru reklam filmi dilini kullanabilmek gerekiyor.

Reklam filmi çekimi, video çalışması çok kısa bir zaman zarfından ibaret olduğu için ortalama birkaç günde bitirilebilir. Elbette bu reklam filminin kurgusuna ve kullanılan teknik detaylarına göre farklılık gösterebilir. Reklam filmleri kısa sürede kitlesini etkileyebilmek için ilgi çekici ve dinamik olmalıdır. Akılda kalıcılık ise reklam filmi çekiminin en önemli noktasıdır. Çoğunlukla casting çalışmasının yani oyuncuların yer aldığı reklam filmi çekimlerinde, hikayeye göre bazen hayvan, çocuk ve bebekler ya da görsel anlatımlar da kullanılabilir.

REKLAM FİLMİ ÇEKİMİ DETAYLARI

Reklam filmi çekimi öncesinde bilmeniz gereken pek çok detay bulunuyor. Öncesinde yoğun ve hummalı bir çalışma dönemi gerektiren bu meslekte, farklı alanlarda çalışan insanlar birlikte yol alarak ortaya istenilen reklam filmini çıkarıyor.

Bir reklam filmi çekmek isteyen marka/müşteri ilk olarak kendisini bu konuda istediği gibi ifade edebilecek, ortaya özgün ve etkili reklam filmleri çıkarabilecek ajans bulmalıdır. Ajans seçiminizi toplantılar yaparak birebir iletişimlerle de referanslara bakarak da yapabilirsiniz. Özellikle senarist ve yönetmen bir reklam filmini başarıya götüren en önemli etkendir. Reklam filmi çekiminiz için ajansla anlaştıktan sonra, ön plana çıkarılmak istenen her ne ise bununla ilgili bir hedef kitle ve pazar araştırması şarttır. Bu çalışmayı kimler için yapıyorsunuz, bilmek sizin de hakkınız…

Hedef kitle ve alım gücü, pazar koşulları araştırıldıktan sonra sırada temel bir reklam fikrini oluşturmak var. Asıl önem verdiğiniz reklam filminin ana konusu değil mi? Bu konuda fikir birliğine varıldıktan sonra üzerine çeşitli kurgu çalışmaları yapılmalıdır. Burada ajansı yoğun bir çalışma dönemi bekler. Müşteri/marka tarafı çalışılan kurgulardan birini seçer ve sıra senaryonun meydana getirilmesine gelir… Kitleleri etkisi altına alacak, uygun ve anlaşılır bir senaryonun tamamlanmasından sonra müzi ve efekt çalışmalarına karar verilir. Reklam filmi çekiminin kreatif ekibi ve marka tarafıyla kalan eksikler giderilir. Oyunculu bir reklam filmi çekimi olacaksa cast çalışması yapılır, markaya en uygun yüzler seçilir.

Artık Pre Production denilen ön hazırlık sonrası, reklam filmi çekim süreci yani Production başlar. Post Prodüksiyon ile birlikte reklam filmi çekim aşamaları tamamlanır.

REKLAM FİLMİ ÇEKİMİ TEKNİKLERİ

Reklam filmi çekimleri gelişen teknolojinin de yardımıyla çok farklı teknikler üzerinden yapılabiliyor. Gelin, bu tkenikleri birlikte inceleyelim:

Animasyon ve özel karakter tekniği: Eğer reklam filmi çekimi için kısıtlı bir bütçeniz varsa, bu teknik tam size göre. Marka ya da ürün için özel bir karakter yaratabilir, kurumsal kimliğinizi bununla bağdaştırabilirsiniz. Bu şekilde akılda kalıcılık, marka bilinirliği artırılabilir. Bu tekniği reklam fim çekimlerinde sıklıkla kullanan sektörler arasında fast-food markaları ve bankalar bulunuyor.

Geniş çekim olanakları: Bu teknikle birlikte deniz altından, havadan, çok farklı noktalardan çekimler gerçekleştirilir. Daha çok araba markaları, sporla ilgili markalar, otel ya da tatil odaklı reklamlarda görülür.

Ünlü yüzler: Marka ya da müşterinin bütçesini zorlasa da reklam filmi çekiminde ünlü bir yüze yer vermek oldukça etkilir. Yıllarca akılda kalan reklam kampanyaları için vazgeçilmez bir tekniktir.

REKLAM FİLMİ ÇEKİMİ FİYATLARI

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, reklam film çekimi fiyatları istenilen hikaye ve kurguya, kullanılacak tekniğe göre değişiklikler göstermektedir.